· Konsultacijos
· Teisiniai pagrindai
· Mokesčių sistema
· Atsakymai į klausimus

Kaip veikia franšizė

Straipsnis parašytas remiantis teisės aktais, galiojusiais 2020-01-01

Franšizė tai verslo modelis suteikiantis teisę savarankiškai užsiimti veikla pagal pilnai paruoštą ir dažnai sėkmingai kažkurioje rinkoje veikiantį modelį. Tai sutartis, pagal kurią viena šalis (franšižės davėjas) sutartomis sąlygomis leidžia kitai šaliai (franšizės gavėjui) naudoti sukurtus prekinius ženklus, veiklos modelius bei iš esmės vystyti tokį verslą, kuris iš pažiūros nėra lengvai atskiriamas nuo franšizės davėjo vystomo verslo.

Franšizė veikia sutarties pagrindu. Sutartimi Davėjas įsipareigoja perduoti už atlygį Gavėjui, tam tikram terminui, teisę prekiauti Davėjo sukurtais produktus ar paslaugomis, naudoti prekių ženklus, technologijas, darbo metodus, Gavėjas įsipareigoja visą sutarties galiojimo laiką už tai mokėti nustatytą franšizės mokestį ir sutinka laikytis Davėjo nustatytų verslo sąlygų.

Franšizės sutartis yra abipusiai naudingas susitarimas:
1) Gavėjas gauna galimybę užsiimti išbandytu verslu – kuriam sukurti reikia daug laiko ir investicijų (tai pavyksta ne visiems);
2) Davėjas gauna galimybę plėsti savo verslą pasinaudodamas svetimu kapitalu (kadangi lėšas investuoja Gavėjas) taip pat galimybę parduoti savo žinias ir patirtį.

Franšizė laikoma greičiausiu ir pigiausiu verslo plėtros būdu. Per trumpą laiką franšizę gali įsigyti dešimtys ar net šimtai franšizės gavėjų skirtingose vietovėse.

Davėjas gali suteikti Gavėjui franšizes teises atidaryti vieną padalinį (restoraną, parduotuvę, biurą) arba daugiau padalinių.

Gali būti suteiktos ne tik franšizės bet ir subfranšizės teisės. Tai reiškia, kad Gavėjas įgyja galimybę suteikti, Davėjo jam suteiktas franšizės teises, kitiems asmenims t.y. gali platinti franšizę, prižiūrėti subfranšizės gavėjus ir uždirbti nuo jų pasiekto rezultato.

Kartais klaidingai manoma, kad Gavėjas sudarydamas franšizės sutartį tampa Davėjo filialu arba verslo bendrasavininku, tačiau šalys sudarydamos tokią sutartį juridiškai išlieka nepriklausomos ir kiekviena atsako už savo įmonės veiklą.

Štai keletas franšizės modeliu veikiančių prekės ženklų kuriuos greičiausiai esate sutikę Lietuvoje ar Europoje:

The Body Shop

McDonald's

Etam

SPAR

Subway

Čili pica

1. Pasirinkite tinkamą franšizę – naudingiausia ką gali suteikti gera franšizė yra produktas ar paslauga sėkmingai veikiantys rinkoje. Idealu jeigu pasirinkta franšizė suteikia gerai žinomus prekių ženklus. Vis dėlto rinkitės franšizę tokioje srityje kuriai jaučiate aistrą ir turite sugebėjimus.

2. Ką jūs perkate – Davėjas turi būti parengęs suteikiamų intelektinės nuosavybės teisių ir verslo valdymo metodikų rinkinį. Tai yra pagrindinis Davėjo know-how ir pagrindinė vertė kurią perka Gavėjas. Kitaip tariant jūs turite gauti viską ko reikia sėkmingam verslo vystymui, įskaitant prekių ženklus, reklaminę medžiagą, personalo mokymus, apskaitos sistemą ar pagalbą pasirenkant prekybos vietą.

3. Vidinė konkurencija – Davėjas negali sudaryti Gavėjui konkurencijos, franšizės sutartyje nustatytoje teritorijoje ir turi užtikrinti, kad kiti franšizės tinklo Gavėjai nesudarytų konkurencijos vieni kitiems.

4. Kontrolė – nors abi šalys juridiškai nepriklausomos, tačiau Davėjui franšizės sutartis suteikia teisę kontroliuoti Gavėją ar vykdoma veikla atitinka nustatytas sąlygas, tai susiję su patalpų įrengimo standartais, prekių asortimentu, kainodara, apskaitos sistema ir kt. Todėl pradėdami verslą franšizės būdu turite būti pasiruošę priežiūrai.

5. Pradines Gavėjo investicijas gali sudaryti:
– Franšizės įsigijimas (stojamasis mokestis);
– Periodiniai franšizės mokesčiai kuriuos Gavėjas pagal sutartį privalo mokėti Davėjui;
– Patalpų įsigijimas/nuoma;
– Patalpų apipavidalinimas, reklaminės iškabos (dažnai privaloma įsigyti iš franšizės davėjo);
– Prekybinė/gamybinė įranga, biuro technika, baldai;
– Pradinių atsargų įsigijimas (prekybinei veiklai);
– Verslo vykdymui reikalingų apyvartinių lėšų suma (atlyginimai, mokesčiai valstybei, biuro įrengimų priežiūra, komunalinės paslaugos, kt.).

6. Praktiniai patarimai:
Prieš įsigydami franšizę patikrinkite, ar netoliese neveikia panaši franšizė, ar neparduodamos panašios prekės/paslaugos.

Įsitikinkite ar šios prekės/paslaugos tikrai turi paklausą rinkoje;

Franšizės tinklo nariai gali suteikti daug naudingos informacijos. Prieš įsigydami franšizę jūs galite išsiaiškinti ar franšizę įsigiję asmenys yra patenkinti, ar Davėjas vykdo savo įsipareigojimus, ar verslas yra pelningas, ar jie pirktų franšizę dar kartą;

Jei franšizės davėjas atidaro nuosavus filialus, tai yra geras ženklas būsimam Gavėjui (t.y. Davėjas tiki savo verslu ir stengiasi daugiau pelno uždirbti savarankiškai);

Geras Davėjas nesistengs bet kokia kaina parduoti franšizės, priešingai jis stengsis įsitikinti, kad esate tinkamas daryti šį verslą, supažindins su situacija rinkoje, pasiūlys reikiamus mokymus;

Įsitikinkite ar franšizės sutartis nepažeis jūsų teisėtų interesų. Ši sutarties rūšis turi daug specifinių elementų, todėl pasitarkite su teisininkais;

Sudarydami franšizės sutartį atkreipkite dėmesį ar sutarties terminas yra pakankamas, kad atsipirktų investicijos.

Franšizės Įsigijimo mokestis

Šis mokestis yra vienkartinis. Mokamas už teisę užsiimti Davėjo sukurtu ir ištobulintu verslu. Sumokėdamas šį mokestį Gavėjas įgyja teisę naudoti prekių ženklus, technologijas, darbo metodus, o taip pat gauna įvairias Davėjo paslaugas pvz.: reklamą, personalo apmokymus, konsultacijas pasirenkant prekybos vietą ir kt.

Periodinis franšizės mokestis

Fanšizės gavėjas šį mokestį moka pastoviai visą sutarties galiojimo laikotarpį. Dažniausiai mokamas kas mėnesį, tačiau gali būti nustatytas ir kitas periodiškumas pvz. ketvirčio arba metinis. Mokestį sudaro nustatytas procentas nuo apyvartos t.y. neatsižvelgiant į tai ar verslas uždirba pelną. Šis mokestis atskleidžia vieną svarbų franšizės ypatumą – Gavėjas iš pradžių turi uždirbti pinigus Davėjui, o tik paskui sau.

Paslaugų mokesčiai

Dažniausiai sutinkamas yra marketingo mokestis. Surenkamas iš visų franšizės tinklo narių, sudaromas bendras marketingo biudžetas kuris naudojamas tinklo reklamai, įvaizdžio stiprinimui, rinkos tyrimams. Retesni yra mokesčiai skirti finansų, teisės ar kitų paslaugų įsigijimui. Paslaugų mokesčius sudaro nustatytas procentas nuo apyvartos. Mokesčiai mokami periodiškai.

1. Mažiau rizikuojate – franšizė suteikia galimybę tapti verslo, kurį sukūrė ir išbandė kiti, savininku, todėl pradėdami verslą franšizės pagrindu turite daugiau galimybių sukurti sėkmingą verslą.

2. Mažiau investuojate – pradedant verslą franšizės būdu reikia mažiau investuoti, kadangi Davėjas suteikia paruoštą verslo modelį, sukurtus produktus/paslaugas, žinomą prekės ženklą, ryšius su tiekėjais, reklamos priemones ir kitus privalumus. Kurdami tai savarankiškai patirtumėte daugiau išlaidų, o taip pat sugaištumėte daug laiko.

3. Gaunate palaikymą (pagalbą) – Davėjas nuolat teikia tinklo nariams konsultacijas ir mokymus aptarnavimo, atsargų valdymo, personalo srityse taip pat nuolat tobulina esamus produktus/paslaugas, diegia naujus verslo metodus ir technologijas, rūpinasi franšizės tinklo įvaizdžiu, rinkodara.

4. Perimate patirtį – įsigydami franšizę palaipsniui galite perimti Davėjo know-how ir suprasti kas padėjo jam pasiekti sėkmę versle.

5. Sinergijos efektas – kartu šalys gali pasiekti daugiau nei veikdamos atskirai. Franšizės tinklo nariai gali naudotis viso tinklo perkamąja galia ir taip sumažinti prekių ar paslaugų savikainą. Tinklas valdo didelį reklamos biudžetą kuris leidžia konkuruoti su didžiosiomis kompanijomis. Geografinė tinklo plėtra didina žinomumą, leidžia būti arčiau kliento.

1. Ribota laisvė – nors gavėjas veikia savarankiškai, tačiau jis įgyvendina ne savo verslo koncepciją ir turi vykdyti Davėjo nustatytas sąlygas. Verslas franšizės būdu jums nesuteiks kūrybinės laisvės, kuri būdinga savarankiškai vykdomam verslui.

2. Franšizės mokesčiai – Gavėjas, visą sutarties galiojimo laiką, privalo mokėti mokesčius Davėjui. Mokesčius jums greičiausiai teks mokėti ir tuo atveju jei verslas nėra pelningas.

3. Reputacija – jei vienas franšizės tinklo narių dirba blogai tai kenkia viso tinklo reputacijai, tačiau jūs neturite galimybės ką nors keisti.

4. Ribota plėtra – Gavėjas turi ribotas galimybes plėsti veiklą geografiškai.

5. Franšizės sutartis – a) pasirašant franšizės sutartį dažniausia nėra galimybės susitarti dėl kitų nei Davėjo nustatytos sutarties sąlygos; b) Atkreipkite dėmesį, kad franšizės sutartis dažniausiai yra terminuota, ar galėsite pratęsti sutartį priklausys ne tik nuo to ar laikėtės sutarties sąlygų, bet ir nuo susitarimo su Davėju.

6. Būkite atsargūs – pasaulyje siūloma begalė įvairiausių franšizių tarp kurių daug jaunų verslų kurie kuriami siekiant uždirbti iš pačio franšizės pardavimo t.y. neturint žinomų prekės ženklų, išbaigtų veiklos procedūrų, geros reputacijos ir kitų patikrinto verslo privalumų.

Įsidėmėkite, kad jūsų verslo sėkmė priklauso nuo įdėto darbo ir turimų verslumo įgūdžių. Nors franšizė atrodo saugesnis pasirinkimas, tačiau tam, kad jūsų verslas būtų sėkmingas turėsite įdėti ne mažiau pastangų nei užsiimdami bet kuria kita verslo forma.

Parengta remiantis

1. Civilinis kodeksas (XXXVII skyrius, Franšizė);


Reikalinga profesionali konsultacija?

Vis dar turite klausimų? Mes pasiruošę Jums padėti!