· Konsultacijos
· Teisiniai pagrindai
· Mokesčių sistema
· Atsakymai į klausimus

Kam reikalingas įstatinis kapitalas

Straipsnis parašytas remiantis teisės aktais, galiojusiais 2020-01-01

Įdomus faktas – minimalus bendrovės įstatinio kapitalo dydis Anglijoje (Ltd) yra 1 GBP, Vokietijoje (GmbH) – 25000 EUR, Lietuvoje (UAB) – 2500 EUR, o individualiai įmonei įstatinis kapitalas visai neprivalomas. Kaip jums atrodo ar apskritai reikalingas minimalus įstatinio kapitalo dydis?

Kam naudojamas įstatinis kapitalas

Įstatinis kapitalas suformuojamas steigimo metu. Steigiant bendrovę išleidžiamos akcijos, o už jas sumokėdami akcininkai suformuoja bendrovės įstatinį kapitalą. Šis kapitalas tampa bendrovės turtu, kurį bendrovė naudoja savo veikloje (investuoja, apmoka išlaidas ir kt.).

UAB įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 2500 EUR, o AB – ne mažesnis kaip 25000 EUR. Jis gali būti formuojamas tiek pinigais, tiek nepiniginiais įnašais, tačiau piniginių įnašų suma turi būti ne mažesnė kaip 25% įstatinio kapitalo ir negali būti mažesnė nei 2500 EUR (UAB) ar 25000 EUR (AB).

Kodėl įstatinis kapitalas svarbus kreditoriams

1. Įstatinio kapitalo dydis parodo, kokia suma rizikuoja akcininkai, nes šio kapitalo akcininkai negali atsiimti. Pavyzdžiui, uždirbtą pelną akcininkai gali išsimokėti skirdami dividendus, o įstatinį kapitalą akcininkai gali išsimokėti tik sumažindami jo dydį, tačiau tai griežtai reglamentuoja įstatymas, pavyzdžiui, jeigu bendrovė turi ilgalaikių įsipareigojimų, reikalingas kreditorių sutikimas, jeigu bendrovė turi nepadengtų nuostolių, mažinti įstatinio kapitalo negalima.

2. Akcinių bendrovių įstatymas, gina kreditorių teises t.y. nustato, kad bendrovės nuosavas kapitalas negali būti mažesnis nei pusė įstatinio kapitalo dydžio. Jeigu dėl patirtų bendrovės nuostolių, jos nuosavas kapitalas tapo mažesnis nei pusė įstatinio kapitalo, akcininkai privalo atstatyti nuosavo kapitalo dydį akcininkų įnašais, sumažinti įstatinį kapitalą, pertvarkyti arba likviduoti bendrovę.

Apibendrinimas

  1. Įstatinis kapitalas yra minimali suma, kurią akcininkai privalo įnešti į bendrovės nuosavybę, prieš pradedant veiklą.

  2. Kuo didesnis įstatinio kapitalo dydis, tuo daugiau rizikos prisiima akcininkai.

  3. Įstatinio kapitalo dydis parodo, kokia suma pinigų yra užtikrinta kreditoriams kaip ilgalaikės skolos.

  4. Didesnis įstatinis kapitalas leidžia bendrovei atlaikyti didesnius nuostolius.

Susijusi informacija

Susiję straipsniai:
1. Įstatinio kapitalo dydžio keitimas
2. Apmokestinimas mažinant įstatinį kapitalą

Parengta remiantis


Reikalinga profesionali konsultacija?

Vis dar turite klausimų? Mes pasiruošę Jums padėti!