· Konsultacijos
· Teisiniai pagrindai
· Mokesčių sistema
· Atsakymai į klausimus

Pavadinimo tikrinimas

Informacija parengta remiantis teisės aktais, galiojusiais 2020-04-01

Dažnas žmogus dar prieš pradėdamas formalius žingsnius naujos įmonės steigimui ima galvoti apie būsimo verslo pavadinimą. Vis dėlto, svarbu nepamiršti, kad registruojamiems pavadinimams galioja teisės aktai, kurie reglamentuoja pavadinimų sudarymo bei naudojimo tvarką.

Juridinio asmens pavadinimas neturi prieštarauti viešajai tvarkai ar gerai moralei ir klaidinti visuomenę dėl juridinio asmens steigėjo, dalyvio, buveinės, veiklos tikslo, teisinės formos, tapatumo ar panašumo į kitų juridinių asmenų pavadinimus, žinomesnių Lietuvos visuomenei užsienio įmonių, įstaigų ir organizacijų vardus, prekių ir paslaugų ženklus. Juridinio asmens pavadinimas neturi klaidinti dėl jo tapatumo ar panašumo į anksčiau už juridinį asmenį Lietuvos Respublikoje pateiktus registruoti, įregistruotus ar pripažintus žinomus prekių ir paslaugų ženklus.

Tikriausiai esate girdėję, jog naujai kuriamo verslo pavadinimas negali sutapti su jau įregistruotu prekės ženklu ar įmonės pavadinimu. Negana to, Jūsų rezervuotą naujai kuriamos įmonės pavadinimą privalo peržiūrėti ir patvirtinti Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Registruodami verslą Lietuvoje privalome atsižvelgti ir į kitose Europos Sąjungos šalyse veikiančių kompanijų prekės ženklus. Pavadinimas privalo būti pakankamai unikalus, kad nebūtų lengvai supainiojamas ar klaidinančiai panašus į kitų verslų naudojamus pavadinimus.

Dėl to, renkantis pavadinimą pasitarnauja keletas duomenų bazių, kurios leidžia nesunkiai patikrinti sąrašus aktyvių, Lietuvoje veikiančių verslų pavadinimus, Europos Sąjungos teritorijoje saugomų prekės ženklų sąrašus bei galiojimo laiką.

Prieš pateikiant prašymą rezervuoti sugalvotą įmonės pavadinimą pravartu patiems pasidomėti, ar nebus kliūčių sugalvoto pavadinimo įregistravimui, kadangi pavadinimo rezervavimas registrų centre yra mokama paslauga, o prašymo nagrinėjimas paprastai užtrunka bent vieną darbo dieną.

Registruotų pavadinimų paiešką šiek tiek apsunkina tai, jog nėra vienos, unifikuotos duomenų bazės, kurioje būtų prieinama visa išsami informacija. Vietoje to, turime keletą atskirų jurisdikcijų, kurių duomenis galime peržiūrėti įvairiose interneto svetainėse.

 

Štai keletas internete veikiančių įrankių, kurių pagalba tikrinami laisvi įmonių pavadinimai:

Įmonių pavadinimų duomenų bazė

Valstybės įmonė Registrų centras

EUIPO Duomenų bazė

Europos Sąjungos Intelektinės Nuosavybės Biuras

TMView Duomenų bazė

TradeMark View Intelektinės nuosavybės informacinis portalas

Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras

Lietuvos Respublikos prekių ženklų duomenų bazė

WIPO Intelektinės nuosavybės portalas

Pasaulinė prekės ženklų duomenų bazė (Brand DB)

 

Patarimas:
Atlikdami pavadinimų ar prekės ženklų tikrinimą vadovaukitės kiekvieno paieškos įrankio naudojimo gairėmis. Svarbu teisingai atlikti paiešką, nes tik taip gausite tinkamus rezultatus.

Parengta remiantis

1. Civilinis kodeksas (žr. 2.39-2.43 str.)
2. Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklės
3. Vyriausybės nutarimas “Dėl Juridinių asmenų registro įsteigimo ir Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo” (žr. 73-80 p.)


Reikalinga profesionali konsultacija?

Vis dar turite klausimų? Mes pasiruošę Jums padėti!